راهنمای فرآیند دهی پلی پروپیلن به روش قالب گیری تزریقی

دستگاه قالب گیری تزریقی انتخاب طراحی مناسب دستگاه قالب گیری تزریقی برای داشتن قالب گیری با کیفیت واقتصادی حائز اهمیت است. ترکیبات رازالن (کامپاندهای بر پایه پلی پروپیلن) می توانند در همه ماشین آلات تجاری قالب گیری تزریقی فرآیند شوند. به عنوان یک قانون کلی ظرفیت یک دستگاه قالب گیری تزریقی  باید به ازای هر […]

دستگاه قالب گیری تزریقی

انتخاب طراحی مناسب دستگاه قالب گیری تزریقی برای داشتن قالب گیری با کیفیت واقتصادی حائز اهمیت است. ترکیبات رازالن (کامپاندهای بر پایه پلی پروپیلن) می توانند در همه ماشین آلات تجاری قالب گیری تزریقی فرآیند شوند.

به عنوان یک قانون کلی ظرفیت یک دستگاه قالب گیری تزریقی  باید به ازای هر سانتی متر مربع از مساحت قطعه تزریقی 0.3 تا 0.5 تن نیروی نگهدارنده داشته باشد. طراحی عمومی مارپیچ با نسبت تراکم 2.5:1 -3.0:1 و سایز مارپیچ 16 تا 20 برابر قطر  توصیه می شود. مارپیچ استاندارد وبرل ها با آلیاژ نیترید در برابر ساییدگی مربوط به پرکننده ها مخصوصا الیاف شیشه مقاوم نیستند. برای این منظور از لاینرهای برل و مارپیچ های بی متال که سطحشان سخت شده و مقاومت بالایی در برابر فرسایش نشان می دهند استفاده می شوند.

انواع نازل های استاندارد می تواند استفاده شود اگرچه نازل با نوک مخروطی رو به عقب از جاری شدن ومنجمد شدن در نوک نازل جلوگیری میکند.

کنترل دمایی نازل برای جلوگیری از افت وافزایش دماها بسیار مهم است. عموما قطر نازل باید بین 3 تا 6 میلی متر باشد که به سایز قسمت تزریقی بستگی دارد. برای فرآیند کردن پلی پروپیلن کنترل دقیق دمایی مهم است بنابراین وجود چندین منطقه حرارتی ضروری است.

به منظور جلوگیری از چسبیدن و گیر کردن گرانول ها و همچنین داشتن بارگیری مداوم به درون برل، وجود سیستم خنک کننده در دهانه ی قسمت بارگیری مهم است. دمای کمتر از 60 درجه برای این قسمت توصیه می شود.

در زمان قالب گیری پلی پروپیلن حجم تزریق باید بین 30 تا 70 درصد ظرفیت برل باشد. تزریق با حجم بیشتر از 70 درصد حجم برل ممکن است مذاب نامناسبی تولید کند در حالی که اگر حجم مذاب کمتر از 30 درصد حجم برل باشد زمان ماندن مذاب در برل افزایش می یابد و باعث تخریب، شکنندگی و تغییر رنگ می شود.

زمان باقی ماندن ترکیبات راز آلن در برل در دماهای صحیح فرآیند نباید از 4 دقیقه تجاوز کند.

 

شرایط قالب گیری

ترکیبات پلی پروپیلن معمولا مقدار بسیار کمی از رطوبت را جذب می کنند و غالبا به خشک کردن قبل از فرآیند نیازی ندارند.

راهنمای پارامترهای فرآیند در جدول 1 ذکر شده اند.

نوع دمای دهانه تغذیه دمای فرآیند دمای قالب فشار نگهداری
محصولات گروه رازالن تقویت نشده 60˂ 240-190 50-20 80-40
اصلاح ضربه شده 60˂ 240-190 50-20 80-40
تقویت شده 60˂ 240-200 50-20 80-40
تاخیر انداز شعله 60˂ 240-200 50-20 80-40

 

جمع شدگی در قالب پلی پروپیلن بیشتر به فشار نگهداری و زمان نگهداری بستگی دارد. در طول این مرحله مذاب مواد به داخل قالب رانده می شود که انقباض قطعه در طول جامد شدن را جبران می کند. درجه ی فشار نگه داشتن و زمان نگه داشتن به طور عمده به ضخامت قطعه و شکل مجرای خروجی مذاب بستگی دارد.که معمولا 1:2 تا 1:3 است.

پارامترهای فرآیندی اثر خط جوش کیفیت سطح زمان چرخه جمع شوندگی نشانه فرورفتگی
افزایش دمای مذاب افزایش افزایش افزایش
افزایش دمای قالب افزایش افزایش افزایش افزایش
افزایش فشار نگهداری کاهش کاهش
افزایش سرعت تزریق افزایش افزایش

 

درصد مجاز اضافه کردن مواد آسیابی 25 درصد می باشد که این مقدار با توجه به زمینه ی نیاز و کاربرد می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.اما برای نوع حاوی بازدارنده ی شعله حداکثر 10 درصد افزوده می شود. مواد در آسیاب مجدد باید فاقد آلودگی باشد، نباید به وسیله ی حرارت تخریب شده باشد و باید قبل از استفاده ی مجدد خشک شده باشد. 

دیدگاه شما

 استانداردها

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت رازین پلیمر است | 1400  |  طراحی و اجرا : آژانس تبلیغاتی هور